„Vasaros skaitymai“ Agluonėnuose – tradicinės kūrybiškumo paieškos

  Gražia tradicija jau tapo Agluonėnų etnografinėje sodyboje rengti literatūrinį renginį „Vasaros skaitymai“. Šią iniciatyvą puoselėja Klaipėdos rajono savivaldybės Jono Lankučio viešoji biblioteka kartu su rajono literatų klubu „Potekstė“. Atsižvelgiant į tai, jog Lietuvos Respublikos Seimas 2013-uosius metus paskelbė Tarmių metais, buvo nutarta, jog renginyje kūrėjų tekstai skambės tarmiškai.

  Susirinko kūrėjai iš kelių regionų

  „Greitesni už vėją / Skuba literatai / Jų pilni krepšeliai / Nuobodžiaut neleis“ – štai tokiais

buy adalat on line without prescriptionordering viagra from canadasite
Birutės Stasaitienės posmais prasidėjo jauki popietė „Tarmiškos kūrybos dirbtuvės ir vasaros skaitymai“. Į skaitymus sugūžėjo literatai iš Kretingos, Klaipėdos, Veiviržėnų, Agluonėnų, Rietavo, Skuodo bei Gargždų. Ramybe dvelkiančioje Agluonėnų etnografinėje sodyboje eilės buvo skaitomos ir žemaitiškai, ir dzūkiškai, ir aukštaitiškai.  
  Savo apsilankymu visus pagerbė ir pradžiugino Lietuvos rašytojų sąjungos Klaipėdos skyriaus pirmininkas Juozas Šikšnelis, kuris svečius maloniai nustebino savo tekstus skaitydamas gimtąja dzūkų tarme, tikram žemaičiui dažai skambančia tarsi melodinga daina. Prie renginio prisidėjo ir savo kūrybą skaitė veivirženiškė, Lietuvos rašytojų sąjungos narė, poetė Elena Skaudvilaitė. Norinčių savo proza, poezija pasidalinti su kitais buvo apie tris dešimtis. Savo eiles skaitė Rietavo „Mūzos“, Kretingos „Trijų mūzų blyksniai“, Klaipėdos „Brandumos“, Šilalės „Versmės“, Skuodo „Nojaus“ literatų klubų nariai, Žemaitijos rašytojų bendrijos atstovai. Nuostabiais akordeono garsais ir humoristine poezija lepino Žemaitijos bardu vadinamas skuodiškis Napoleonas Reimontas-Laumiškis, kuris savo eilėse saviironijos, sarkazmo pagalba nebijo gvildenti rimtų, gyvenimiškų problemų („Pamata straini – nusėšipsa, / Baguotam – labas pasakis. / Vo mon, nabagou, kas belėka? / Eso tuoks biednos, tuoks kvailis.“).

  Graži tradicija skatina ne tik kūrybiškumą, bet ir bičiulystę

  Jono Lankučio viešosios bibliotekos direktoriaus pavaduotoja D. Ciparienė džiaugėsi, kad ši skaitymų tradicija gyva: „Tokios popietės mus skatina bendrauti, džiaugtis. Tai puiki galimybė literatams sutikti senai matytus bičiulius, pasidalinti kūryba, mintimis bei planais. Džiugu, kad kasmet sulaukiame ir naujų veidų: šiemet „Vasaros skaitymuose“ pirmą kartą dalyvavo Šilalės „Versmės“ literatų klubo atstovai, kuriuos atlydėjo Šilalės rajono savivaldybės viešosios bibliotekos direktorė Astutė Noreikienė ir  Šilalės rajono literatų klubo „Versmė“ prezidentė Stefa Minutaitė“.
  Po renginio pakalbinus vieną iš ilgamečių šio renginio dalyvių B. Statsaitienę, ji paatviravo, jog ši šventė ne tik suteikia galimybę praturtinti savo kūrybiškumą bei išgirsti kitų kūrybos, bet ir padeda susirasti naujų draugų ir bendraminčių. Literatų klubo „Potekstė“ narė  neslėpė, kad šventę gaubianti senovinė sodybos aplinka, įdomūs ir talentingi žmonės, kasmet  “pakrauna“ ja  pozityvia energija, todėl su vis didesniu užsidegimu norisi kurti ir laukti tradicinės šventės ir kitąmet.  
   Gargždiškis, literatų klubo „Potekstė“ narys Antanas Žemgulis taip pat pasidalino savo mintimis: „Esu dalyvavęs  kone visuose „Vasaros skaitymuose“, šiemet popietė buvo ypač gerai suorganizuota, jai buvo puikiai pasiruošta. Džiugu, kad nepamiršta ir atsižvelgta į tai, jog šie metai – Tarmių metai. Iš tiesų, kūryba  skambėjo įvairiausiomis tarmėmis. Skuodiškis, grojęs akordeonu, dainų tekstais kėlė šypsenas visiems susirinkusiems, taip pat iš skaitančių kūrybą įsiminė J. Šikšnelis, kurio tekstuose daug rimto, taiklaus humoro“. A. Žemgulis paminėjo, kad visos popietės metu tvyrojo puiki atmosfera ir akcentavo, kad tokie renginiai – svarbi kultūrinio gyvenimo dalis, padedanti kūrėjams atsiskleisti.
  Renginio pabaigoje skambėjo padėkos rėmėjams, be kurių susitikimai nebūtų tokie gražūs. Projektą iš dalies finansavo LR Kultūros ministerija, rėmė Klaipėdos rajono savivaldybė, Agluonėnų seniūnijos seniūnė Laimai Tučienė, UAB „Omnitel“, UAB „Print-it“. Dėkojame nuolatiniam informaciniam rėmėjui laikraščiui „Banga“. Organizatoriai taip pat dėkoja Agluonėnų etnografinės sodybos vadovei Gabijai Šutkienei ir pagalbinei darbininkei Danutei Šutkienei už svetingumą ir nepakartojamo skonio mėtų arbatą.

Donata Liutikaitė
Nuotr. Stasio Sodeikio