Iškilmingai paminėtos K. Donelaičio 300-osios gimimo metinės

Margučių paroda

    2014-uosius metus Seimas yra paskelbęs Kristijono Donelaičio metais, kadangi šiemet švenčiam 300-asias lietuvių grožinės literatūros pradininko gimimo metines. Literatūrinį darbą K. Donelaitis pradėjo apie 1740-1743 m. Išlikusios šešios pasakėčios, spėjama, parašytos ankstyvuoju kūrybos laikotarpiu: „Lapės ir gandro čėsnis“, „Rudikis jomarkininks“, „Šuo Didgalvis“, „Pasaka apie šūdvabalį“, „Vilks provininks“, „Aužuols gyrpelnys“. Įsimintiniausia, poema – „Metai“, parašyta apie 1765–1775 m. Ją sudaro keturios dalys – „Pavasario linksmybės“, „Vasaros darbai“, „Rudenio gėrybės“ ir „Žiemos rūpesčiai“. Anot  M. Martinaičio „Šis kūrinys yra ir mūsų grožinės literatūros pradžia, ir autentiškas žemdirbio kultūros kodas, tautos savasties paliudijimas, mūsų etninės tapatybės atskaitos taškas“.
     Pirma kartą „Metus“ kaip vientisą kūrinį išleido Karaliaučiaus universiteto teologijos profesorius Martynas Liudvikas Rėza. Jis sujungė atskiras šio ciklo dalis ir pavadino mums žinomu vardu. 1977-aisiais metais K. Donelaičio poema įtraukta į Europos literatūros šedevrų biblioteką.
     Veiviržėnų biblioteka taip pat minėjo šio garsaus rašytojo jubiliejų. Kovo 30 d. Veiviržėnuose vyko literatūrinis renginys „Jau saulelė vėl atkopdama budino svietą“. Bibliotekininkė                                V. Krauleidienė trumpai supažindino visus su Kristijono Donelaičio biografija ir kūryba. Buvo skaitomos rašytojo kūrinių ištraukos, mokytoja Irena Juciuvienė perskaitė ištrauką iš poemos „Metai“ – „Pavasario linksmybės“. Dar vieną kūrinį – pasakėčią „Vilks provininks“ visiems susirinkusiems skaitė Klaipėdos rajono meninio skaitymo mokinių olimpiados, skirtos poetui Kristijonui Donelaičiui, viena iš laureačių Redita Norvaišaitė.
   Veiviržėnų kultūros centro salėje taip pat vyko tautodailininkų Angelės ir Vytauto Raukčių margučių paroda. Jos metu buvo pristatytas vienintelis Lietuvoje unikalus kalendorius iš margučių. Menininkai atskleidė, jog šią idėją, sukurti unikalų kalendorių, realizavo net dvejus metus. Kiekviena diena kalendoriuje turi savo margutį, o kiekvienas metų sekmadienis įprasmintas K. Donelaičio poemos eilutėmis. Kalendorius išties įspūdingas: suskirstytas kaip knygos lapai, tik tuose lapuose ne raidės, kaip įprasta, o margučiai. Dienų metuose – 365, tai tiek yra Angelės ir Vytauto kalendoriuje margučių. Tai progai sukurta ir vienetinė knyga, kurios lapai – iš lino, o viršelis – iš ąžuolo.  Šie tautodailininkai jau yra pakviesti originalųjį kalendorių demonstruoti keturiuose respublikinėse parodose. 2013-asiais metais kūrėjai buvo apdovanoti aukso vainiku už konkursinę 30 margučių kolekciją, skirtą poetui Maironiui.
    Renginyje taip pat dalyvavo Veiviržėnų J. Šaulio gimnazijos mokiniai ir mokytojai. Liaudiškomis dainomis visus džiugino mokytoja Jovita Jokšiene su jaunosiomis dainininkėmis.
    Kalendoriaus pristatymas, margučių paroda perpinta liaudiškomis dainomis, K. Donelaičio kūrinių ištraukos patiko visiems dalyviams. Žmonės noriai bendravo su tautodailininkais, domėjosi jų kūryba ir pasiekimais, klausė patarimų kaip originaliai, bet paprastai išmarginti kiaušinius                Šv. Velykų stalui. Kiekvienas norintis galėjo įsigyti tautodailininkės A. Rauktienės margučių, kurie yra unikalus ne tik pagal spalvas ir raštus, bet ir turintys vis kitokią prasmę.
     Už pagalbą organizuojant renginį Veiviržėnų filialo bibliotekininkė dėkoja mokytojoms Irenai Juciuvienei ir Jovitai Jokšienei, skaitovei Reditai Norvaišaitei, jaunosioms dainininkėms, Veiviržėnų kultūros centro direktorei Laurai Netalimovai ir Inesai Gaudutytei.


Veiviržėnų bibliotekininkė Valė Krauleidienė