Meninio žodžio mylėtojų susibūrimas po Dievo medžiu

     Gruodžio 9 dieną Klaipėdos rajono savivaldybės Jono Lankučio viešoji biblioteka, puoselėdama Klaipėdos r. Dauparų kultūros namuose užgimusią skaitovų švenčių tradiciją, miestelėnus ir svečius sukvietė į Klaipėdos apskrities meninio skaitymo šventę „Diemedis“. Šio renginio sumanytojos – 3D trio: šventės iniciatorė Danutė Galminienė, Kretingos kultūros centro archyvo vedėja Diana Žukauskaitė ir Jono Lankučio viešosios bibliotekos direktoriaus pavaduotoja Diana Ciparienė.


Šventės ištakos – 2001 m. vasaris. Tuometinė Dauparų kultūros namų direktorė Danutė Galminienė Dauparų kultūros namuose surengė Klaipėdos rajono skaitovų šventę. Po penkerių metų kilo mintis šį renginį padaryti visos Klaipėdos apskrities skaitovų švente. Iš pradžių prisijungė Kretingos rajonas, vėliau dalyviai sugužėdavo iš Palangos, Skuodo, Klaipėdos. Švenčių metu dalyvius ir žiūrovus lepino meninio žodžio, muzikos profesionalai. 2007 metais šventė pavadinta „Diemedžiu“. Kodėl „Diemedis“ ir pati renginio sumanytoja Danutė Galminienė pasakyti negalėjo: „gal todėl, kad šventės būdavo tokios tyros, pakylėtos Žodžio, šventos, tiesiog buvimas po Dievo medžiu ...“. Nuo 2008 metų „Diemedis“ tapo keliaujančiu: vienais metais jis vykdavo Klaipėdos rajone, kitais – Kretingos kultūros centre. Nuo 2014 metų meninio skaitymo šventės vykdavo tik Kretingos kultūros centre.
Šiemet atkaklioji  ir charizmatiškoji J. Lankučio viešosios bibliotekos direktoriaus pavaduotoja Diana Ciparienė sugrąžino „Diemedį“ į Klaipėdos rajoną ir bibliotekoje surengė tikrą meninio žodžio mylėtojų šventę. D. Ciparienė pasidžiaugė, kad jai pavyko įgyvendinti savo planą, dėkojo šventės sumanytojai D. Galminienei, „Diemedžio“ puoselėtojai Kretingos kultūros centro darbuotojai Dianai Žukauskaitei, visiems dalyviams, atsiliepusiems į kvietimą.
 Šiųmetis „Diemedis“ buvo skirtas Lietuvių kalbos kultūros metams paminėti. Renginio metu skambėjo lietuvių (I. Simonaitytės, J. Erlicko, K. Binkio, G. Pociutės, J. Baltrukonytės, J. Marcinkevičiaus ir kt.),  užsienio autorių (B. Ferero, Š. Bodlero, A. de Sent Egziuperi) ir pačių dalyvių kūrybos tekstai Skaitovai - A. Zubienė, D. Lekniuvienė, D. Pauliuvienė, P. Žvinklys, V. Lukauskienė susirinkusiems išsakė savo kūrybines mintis.  Kūriniai buvo skaitomi ir lietuvių, ir žemaičių kalba. Įvairaus amžiaus šventės dalyviai - ne tik gargždiškiai, skaitovų atvyko iš Priekulės, Dauparų, Vėžaičių, Kulių (Plungės raj.), Kretingos, Skuodo.  
Skuodo rajono laikraščio „Mūsų žodis“ redaktorė Dalia Zabitienė žemaitiškai visiems padėkavojo ir paagitavo visus kuriančius, skaitančius žemaičių kalba sudalyvauti Žemaitiškų skaitymų konkurse (Žemaitijos regiono ture). Jei patys nekuria, pasiūlė  žemaitiškų tekstų paieškoti internetiniame puslapyje www.zemaiciukalba.lt.
Pasimėgavus meniniu žodžiu, renginio koordinatorė D. Ciparienė įteikė Jono Lankučio viešosios bibliotekos direktoriaus Juozo Gutausko pasirašytas padėkas, dovanas. Prie vaišių stalo dar ilgai netilo kalbos: susirinkusieji dalijosi išgyventomis emocijomis ir mylimų autorių tekstais.
 Dėkojame dalyviams ir jų pagalbininkams už taikliai pasirinktus tekstus, už nuoširdumą, už juoką ir ašaras,  už tikrą šventinės nuotaikos skleidimą.

Tekstas, nuotraukos - Živilė Markutė-Armalienė