„Šimtmetį menantys vingiai“ - Virginijos Olišauskaitės-Norkuvienės fotografijų parodos pristymas

       Lietuvos valstybės atkūrimo 100-metį biblioteka pradėjo minėti nuo parodos atidarymo. Sausio 4 dieną bibliotekoje buvo pristatyta Virginijos Olišauskaitės-Norkuvienės portretinių fotografijų paroda „Šimtmetį menantys vingiai“.


Parodos autorė papasakojo, kad mintis kurti senolių fotografijų ciklą gimė aplankius savo močiutę, gyvenančią netoli Žagarės. Pakalbėjusios apie kasdienybę, skausmą, maldas jos nuvyko į močiutės buvusią  ir jau apleistą kaimo sodybą. Fotografė stebėjo kaip močiutė, vos atvykusi atgijo – lietė likusius senus daiktus, dalijosi prisiminimais ir verkė... Štai tada ir kilo mintis, kad Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečiui reikia surengti parodą – užfiksuoti senatvę: šviesią, laimingą, slegiančią, vienišą... Be to, jau seniai galvoje kirbėjo, kad pakanka visur afišuoti tik jauną žmogų – daug įdomesnis senyvo amžiaus žmogaus veidas, rankos - juose atsispindi jo branda, matyti, kaip ir kuo žmogus gyveno. Virginija buvo nusiteikusi senolius fotografuoti tik įprastoje – namų aplinkoje, kur žmogus jaučiasi patogiai, ramiai. Šiai nuostatai ji nusižengė - pasidavė įkalbinėjimams ir apsilankė Palangos senelių globos namuose.  
Parodos autorė dėkojo seniūnijų, socialiniams darbuotojams atsiliepusiems į jos prašymą ir padėjusiems surasti nuotraukų herojus. Iš parodoje eksponuojamų nuotraukų – net 6 portretai iš mūsų rajono!
Įamžinant nuotraukų herojus būta įvairiausių nutikimų ir patyrimų: kartą pasiklydo, atvykusią pasitiko visas kaimas su dainomis ir šokiais, stebėjo, kaip 70-metis Vytautas prižiūri savo ūkelį – melžia net keletą karvių, vienas dėdukas paslaptingai ją kvietė į... daržinę, kad nufotografuotų su arklio pakinktais rankose, bendravo su močiute, kuri nuolat kalba maldas, stebėjo jausmingą susitikimą kaip pirmąkart ant rankų senolė paėmė vos kelių dienų proprovaikaitį...
Paklausta, kodėl toks tamsus nuotraukų fonas, atsakė, kad nenaudojo jokio papildomo apšvietimo ir pastebėjo, jog senas žmogus dažniausiai nulenda į tamsiausią kampelį, kur jaučiasi saugus ir gali viską stebėti.
V. Olišauskaitė-Norkuvienė susirinkusių paprašė, kad nepamirštumėm savo senolių – kuo dažniau juos aplankytumėm, pasikalbėtumėm.
Parodos autorei sveikinimo ir padėkos žodžius tarė Dovilų ir Agluonėnų seniūnės Nijolė Ilginienė ir Laima Tučienė, J. Lankučio viešosios bibliotekos direktoriaus pavaduotoja Diana Ciparienė, bičiuliai.
Paroda „Šimtmetį menantys vingiai“  jau pabuvojo Kelmėje, Kaišiadoryse, Palangoje, o iš Gargždų keliaus į Lietuvos Respublikos Vyriausybę.


Tekstas, nuotraukos- Živilė Markutė-Armalienė