Editos Barauskienės knygos „Gyvasis lietuvybės kraujas“ pristatymas

    Klaipėdos rajono savivaldybės Jono Lankučio viešojoje bibliotekoje pristatyta Didžiosios ir Mažosios Lietuvos kultūros saugotojos bei puoselėtojos Editos Barauskienės išleista jau devintoji knyga „Gyvasis lietuvybės kraujas“.


    Rašytoja žinoma ir vertinama už ankstesnius reikšmingus darbus: už knygą „Vyžeikių karalienė“ rašytoja apdovanota Klaipėdos apskrities administracijos įsteigta Ievos Simonaitytės literatūrine premija, už knygą „Mažas miestelis prie didelio kelio“, kaip jos sudarytojai ir didesnės dalies straipsnių autorei, buvo paskirta Ievos Simonaitytės premija, kurią įkūrė Klaipėdos rajono Agluonėnų seniūnija, Martyno Jankaus premija – už knygą „Žodi, nekrisk ant akmens“, už romaną „Amžinasis keleivis Abraomas iš Kulvos“ jai paskirta Amerikos lietuvių tautinės sąjungos Lietuvos tūkstantmečio jubiliejaus minėjimo premija, o už romaną „Karūna žalčių karaliui“ – Jono Marcinkevičiaus premija.
    Romanuose rašytoja atiduoda pagarbą ir meilę savo kraštui, kūryboje ji renkasi istorines temas ir ryškias asmenybes, kurios lėmė mūsų kultūros, literatūros ir tautos istoriją. Knygoje „Gyvasis lietuvybės kraujas“ rašytoja akcentuoja kalbos svarbą, kaip lietuvininkams buvo sudėtinga išlaikyti lietuvių kalbą ir papročius per septynetą šimtmečių, priklausant vokiečių valstybei, kaip buvo sunku kovoti už gimtosios kalbos išsaugojimą. Romane sugulė primiršti arba visai negirdėti faktai apie Mažosios Lietuvos prijungimą prie Didžiosios. Autorės gimtinė šalia buvusios Prūsijos ir Didžiosios Lietuvos sienos, jos motina buvo žemaitė iš Švėkšnos, nutekėjusi į prie Lietuvos prijungtą Klaipėdos kraštą, todėl šis kraštas, o ypač paribys nuo pat vaikystės jai brangiausia vieta.
    Pristatyme dalyvavo leidyklos „Eglė“ direktorius Antanas Stanevičius, kuris dalinosi rašytojos indėliu į Mažosios Lietuvos prijungimo prie Didžiosios temos nagrinėjimą, nes apie tai labai trūksta istorinių žinių. Jis džiaugėsi, kad Edita Barauskienė apžvelgė svarbiausius to regiono įvairių laikotarpių įvykius ir leido labiau pažinti šį kraštą. Beje, A. Stanevičius prisidėjo ir prie knygos pavadinimo kūrimo.
    Taip pat Editos Barauskienės knyga pristatyta Klaipėdos apskrities viešojoje Ievos Simonaitytės bibliotekoje Klaipėdos knygų mugės metu.

    Giedrė Ilginienė
    Nuotr. Osvaldas Girtys