Projektas „MISIJA KNYGNEŠYS Klaipėdos rajono bibliotekose“

Klaipėdos rajono savivaldybės Jono Lankučio viešoji biblioteka šiemet vykdė didelio susidomėjimo ir plataus atgarsio bendruomenėse sulaukusį projektą „MISIJA KNYGNEŠYS Klaipėdos rajono bibliotekose“. Jį finansavo Lietuvos kultūros taryba ir Klaipėdos rajono savivaldybė.

Projekto tikslas – skatinti domėjimąsi Lietuvos kūrėjais, jų indėliu į mūsų krašto kultūrą, mažinti atskirtį tarp miesto ir kaimo kultūrinio supratimo bei užtikrinti kūrybinių raiškų įvairovę – ambicingas, tačiau buvo puikiai įvykdytas.

Projektas „MISIJA KNYGNEŠYS Klaipėdos rajono bibliotekose“ yra gerosios patirties sklaida ir tąsa. „Misija Knygnešys“ 2017–2019 m. buvo inicijuojamas Lietuvos bibliotekininkų draugijos (LBD), o 2020 m. atkeliavo į Klaipėdos rajoną.

Susitikimai prasidėjo vidurvasarį – liepos mėnesį, o veiklos ir darbai vykdomi iki pat metų pabaigos. Nusipelnę įvairių meno sričių kūrėjai bibliotekose susitiko su Klaipėdos rajono kaimų ir miestelių bendruomenėmis, dovanojo naujausius ar aktualius literatūros leidinius; vietos bendruomenėms pristatė apskrityje esantį kultūros paveldą – unikalią, kultūrinę aplinką ir vietos kūrybą. Aktoriai, kultūros žmonės, rašytojai, menininkai, visuomenėje žinomi savo pozityvia veikla asmenys supažindino su savo kūryba ir pravedė kūrybinius mokymus: kaip pasisemti įkvėpimo iš savo aplinkos; kaip parašyti knygą; kurti eiliuotą tekstą; parašyti haiku; groti kanklėmis, kurti šokį... Nors koją kišo covid19, karantinas, sirgo lektoriai, bet... numatyti susitikimai ir veiklos vis tiek buvo įvykdytos!

Buvo nufilmuota dvylika susitikimų ir sukurtos dokumentinės laidos, kurios patalpintos bibliotekos YouTube kanale – tokiu būdu pasiekiami ir atokiausių vietovių bendruomenių ir išeivijos nariai. Šie įrašai pristato ne tik autorius, bet ir Klaipėdos rajono bendruomenes, atskleidžiant krašto kultūrinį identitetą, kultūros problemas, šių dienų bendruomenių aktualijas.

Projekto komanda kompetentinga: projekto iniciatorė ir vadovė Jono Lankučio viešosios bibliotekos l. e. p. direktorė Diana Ciparienė (projekto eigoje ją pakeitė Živilė Markutė-Armalienė), režisierius Linas Augutis, redaktorė Jūratė Stongvilienė, operatorius Valdas Jarutis, veiklų koordinatoriai – Neringa Birbalienė, Osvaldas Girtys ir visas būrys filialų darbuotojų.

Jau liepos mėnesį, per tradicinius Jono Lankučio viešosios bibliotekos organizuojamus „Vasaros skaitymus“ startavo pirmoji renginių ciklo „MISIJA KNYGNEŠYS Klaipėdos rajono bibliotekose“ laida Agluonėnų seniūnijoje. Šios laidos herojė – Silva Pocytė, istorikė, humanitarinių mokslų daktarė, dviejų I. Simonaitytės vardo premijų laureatė pristatė monografiją „Klaipėdos kraštas 1945–1960 m.: naujos visuomenės kūrimasis ir jo atspindžiai šeimų istorijose“, kurios viena iš bendraautorių yra ir pati istorikė. Ši knyga padovanota Agluonėnų bibliotekai, įteikta bibliotekininkei Erikai Ramanauskienei. Projekto herojė apsilankė evangelikų liuteronų bažnyčioje Vanaguose ir pakalbino ją prižiūrintį Manfrydą Sprogį, užsuko į vieną pirmųjų Agluonėnų seniūnijoje atidarytą kavinę „Agluona“, kur susitiko su jos šeimininkais Petrute ir Vytautu Račkauskais.

Antrasis susitikimas įvyko Klaipėdos rajono centre – Gargžduose, mieste, kuriame Misijos herojė – Agnija Šeiko, choreografė, šokio pedagogė ir šiuolaikinio šokio kūrėja, Šeiko šokio teatro vadovė padovanojo knygą Jono Lankučio viešosios bibliotekos l. e. direktoriaus pareigas Dianai Ciparienei, o surengtose kūrybinėse dirbtuvėse susirinkusius dalyvius mokė atsipalaidavimo ir judesio laisvės pajutimo. Gargždų bendruomenės nario Vytauto Čeledino lydima Agnija Šeiko apsilankė Klaipėdos rajono laikraščio „Banga“ redakcijoje ir pakalbino redaktorę Viliją Butkuvienę bei čia praktiką atliekantį jaunąjį žurnalistą Robertą Macių; bendravo su Gargžduose gyvenančia ir kuriančia tapytoja Ina Lukauskaite (UnaLune) pačios dailininkės namuose. Dienos filmavimus užbaigė vaikščiodami po Gargždus ir klausydami gidės, istorijos magistrės Monikos Vasylienės pasakojimų, o pasistiprino kavinėje „Bastilija“ kartu su jos vadove Sigita Stalmoke.

Projekto „MISIJA KNYGNEŠYS Klaipėdos rajono bibliotekose“ kūrybinė komanda apsilankė ir Priekulės seniūnijoje – Venckuose ir Lankupiuose. Misijos herojė – rašytoja Sondra Simana keliavo į Venckų biblioteką, kurioje bibliotekininkei Aušrai Demenienei įteikė savo knygų, o Lankupių kaimo bendruomenės namuose susirinkusius renginio dalyvius pakvietė į kūrybinio rašymo dirbtuves, kuriose netrukus vienas po kito atsirado iškalbingi koliažai. Dirbtuvėse apsilankė ir Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos direktorius Artūras Bogdanovas bei Priekulės seniūnė Daiva Bliūdžiuvienė. Venckų bendruomenės pirmininkas Augenijus Demenis naujajai knygnešei papasakojo apie vietinio gyvenimo džiaugsmus ir rūpesčius, aplankė lankupietes menininkes – karpinių meistrę Rūtą Būtienę ir tapytoją Genovaitę Petravičienę. Su Lankupių bendruomenės atstove Irena Drungiliene keliavo prie Vilhelmo kanalo ir apžiūrėjovienintelį šliuzą Lietuvoje, kuris paskelbtas technikos paminklu, o dienos filmavimų pabaigoje – jaukus atokvėpis ir gardi vakarienė sodyboje „Brastadvaris“.

„MISIJA KNYGNEŠYS Klaipėdos rajono bibliotekose“ apsilankė ir Judrėnų seniūnijoje. Misijos herojė – Irena Stražinskaitė-Glinskienė, poetė, Nepriklausomųjų rašytojų sąjungos ir Žemaičių kultūros draugijos narė, vydūnietė padovanojo Judrėnų bibliotekai savo knygų, o susirinkusiems renginio dalyviams pristatė savo poezijos knygas, paskaitė eilėraščių bei surengė šmaikščią žemaitiškų žodžių viktoriną. Renginį aplankė Klaipėdos rajono savivaldybės mero pavaduotoja Violeta Riaukienė. Projekto kūrybinė grupė apsilankė lakūno Stepono Dariaus gimtinėje-muziejuje ir pakalbino vyr. muziejininką Mečislovą Raštikį. Judrėnų seniūnas Zigmantas Siminauskas knygnešei papasakojo apie bendruomenės gyvenimą ir veiklas, o Judrėnų bendruomenės pirmininkė Vilija Norvilienė pakvietė poetę paskanauti vietinių šeiminkių paruoštų tradicinių žemaitiškų patiekalų: kąstinio, šmakalo.

Aplankyta ir „Mažoji Lietuvos kultūros sostinė 2020“ – Veiviržėnai. Misijos herojus – poetas ir dramaturgas Mindaugas Valiukas, Veiviržėnų bibliotekos bibliotekininkei Valei Krauleidienei įteikė savo naujausią knygą „Mokytojas mirti“ su autografu, o vykusiose kūrybines dirbtuvėse susirinkusiems papasakojo apie haiku kūrimo principus bei pakvietė visus išbandyti šią japonišką eiliavimo techniką ir sukurti savo haiku. Misijos kūrybinė grupė susitiko su kūrybišku ir charizmatišku Veiviržėnų klebonu Vidmantu Griciumi, aplankė bažnyčią, apžiūrėjo čia esančias relikvijas bei paties klebono Vidmanto atkurtą ir puoselėjamą istorinę kleboniją. Vaikštinėdami po Veiviržėnus, klausėmės įdomių muziejininkės ir menininkės Valdonijos Karaliūnienės pasakojimų apie miestelio istoriją, čia gyvenusius ir gyvenačius žmones; užsukome į etnoarchitektūrinę R. ir L. Padagų sodybą, su keramike Alva Giržadiene susitikome, ten, kur gimsta neįprasti ir mieli keramikos kūriniai – kūrėjos dirbtuvėse ,o Veiviržėnų kultūros centro direktorė Laura Netalimova papasakojo, kokiais kūrybiniais sumanymais ir renginiais savo miestelio gyventojus bei čia apsilankančius svečius stebina 2020 Mažąja Lietuvos kultūros sostine tapę Veiviržėnai.

Projekto „MISIJA KNYGNEŠYS Klaipėdos rajono bibliotekose“ svečiavosi ir Kvietiniuose. Misijos herojė – Nijolė Kepenienė, prozininkė ir poetė, vertėja, Ievos Simonaitytės premijos laureatė Kvietinių bibliotekos bibliotekininkei Viktorijai Vaičekauskaitei padovanojo savo eilėraščių knygą „Karusės“, o kūrybinių dirbtuvių dalyvius pakvietė sueiliuoti posmų apie jausmus. Talentingi kūrėjai, tarp kurių Stefa Zonienė, Irena Ronkienė, Adelė Venckienė, ne tik sueiliavo naujų posmų, bet ir paskaitė savo jau anksčiau sukurtų eilėraščių, ir šmaikščių, ir priverčiančių susimąstyti. Susirinkusius į kūrybines dirbtuves bendruomenės narius ir svečius pasveikino Dauparų-Kvietinių seniūnas Vytautas Tirevičius. Po Kvietinius keliavome su bendruomenės pirmininku Gediminu Girgždžiu. Jis pasirodo esąs ne tik darbštus ir kūrybingas, bet ir puikus miestelio istorijos žinovas. Buvome pakviesti pasižvalgyti po bendruomenės centre eksponuojamą senųjų nuotraukų parodą „Kvietinių istorijos pėdsakais“ ir netgi išgirdome paties Gedimino sukurtų patriotinių eilėraščių. Aplankėme ir kvietiniškę Ireną Butkienę, ilgametę Kvietinių filialo bibliotekininkę, kuri domisi Kvietinių kaimo bei jo apylinkių istorija ir yra parengusi ne vieną kraštotyrinį darbą.Tapytojai Violeta Tamašauskienė ir Vytautas Butkus Misijos kūrybinei grupei surengė savo kūrybos darbų „mini parodą“. Menininkai pasidalino savo kūrybinėmis patirtimis ir papasakojo apie kūrybos procesą. Kartu su knygneše Nijole Kepeniene aplankyta medienos apdirbimo įmonėje „Litimbera“, kuri aktyviai dalyvauja bendruomenės veiklose ir jas remia, pakalbinome įmonės šeimininkus Romualdą ir Aliną Petkevičius.Nuotaikingiausias pasimatymas Kvietiniuose – su Gargždų kultūros centro Kvietinių skyriaus folkloro ansambliu „Kveitys“ ir jo charizmatiškąja vadove Regina Jokubaityte. Šokio sūkuryje smagiai sukosi, dainas iš širdies pasilinguodami traukė ir suaugę, ir vaikai.

Projekto „MISIJA KNYGNEŠYS Klaipėdos rajono bibliotekose“ knygnešė Vėžaičiuose – kanklininkė ir kompozicijų kūrėja Žemyna Trinkūnaitė Vėžaičių bibliotekos bibliotekininkei Irenai Baltaragienei padovanojo katalogą „Kanklės Lietuvos muziejuose“. Vėžaičių kultūros centre vykusiose kūrybinėse dirbtuvėse susirinkusieji išgirdo kanklininkės Žemynos Trinkūnaitės pristatymą apie šį muzikos instrumentą bei pačios Žemynos kūrybinį kelią. Susitikime taip pat skambėjo daug kanklių muzikos. Dirbtuvių dalyvius maloniai nustebino kartu su Žemyna jos kompozicijas kankliavusių muzikos mokytojos Ramutės Pozingienės auklėtinių meistriškumas. Daug įdomių istorijų apie Vėžaičių miestelį išgirdome iš Vėžaičių kultūros centro vadovės Almos Slušnytės, seniūno Alvydo Mockaus, o Vėžaičių Šv. Kazimiero bažnyčios klebonas Viktoras Daujotis Misijos kūrybinę grupę pasitiko 1784 m. statytoje bažnyčioje. Projekto knygnešei Žemynai teko laimė paskambinti vos prieš kelias dienas pašventintu varpu.Bibliotekoje sutikta poetė, Klaipėdos r. literatų klubo „Potekstė“ narė Vida Želvienė pasidalino savo kūrybinėmis patirtimis ir paskaitė eilėraščių.

Užganėdinti liko ir Kretingalės seniūnijos žmonės – Misijos knygnešė aktorė, režisierė, „Knygos teatro“ vadovė Redita Dominaitytė Kretingalės bibliotekai įteikė ypatingą dovaną – pakalnutėmis kvepiančią J. Ivanauskaitės knygą „Pakalnučių metai“. Visas dovanas džiugiai priėmė bibliotekininkė Birutė Grybauskienė, o kūrybinių dirbtuvių pradžioje su aktore Redita Dominaityte motorikos mankštoje apšilę ir susipažinę su Kretingalės seniūnijos žmonėmis, nėrė į tikras teatro gilumas: suskirstyti rolėmis jie puikiausiai įsijautė į vaidmenis ir suvaidino pjesės epizodą. Naujieji aktoriai savo artistiškais sugebėjimais maloniai pribloškė kultūros centre susirinkusią publiką, kuri už smagų reginį jo kūrėjams atsidėkojo audringais plojimais.Prie Kretingalės kultūros centro Misijos knygnešę pasitiko vietinis gidas, senjoras Kazys Savickis. Jis kūrybinę grupę palydėjo link istorinio, per Danės upę nutiesto, mūrinio tilto, kuris, kaip išskirtinis simbolis, kartu su bažnyčios bokštais atvaizduotas Kretingalės herbe. Žvalgydamiesi į atsivėrusias vaizdingas apylinkes, klausėmės istorijos mėgėjo Kazio pasakojimų apie miestelio praeitį.Apsilankėme pas amatininkę Ingą Valauskienę, kuriančią papuošalus iš gintaro ir odos, dar vienas kūrybingumo ir išradingumo nestokojantis žmogus – bibliotekininkė ir Kretingalės kultūros centro darbuotoja Birutė Grybauskienė–pristatė lauko bibliotekėlę ir šaunų etno projektą „Kai tyli paukščiai, kalba istorija“.Svetingai sutikta ir gardžiai pavaišinta gausiais žemaitiškais valgiais Misijos kūrybinė grupė negailėjo padėkos žodžių baro „Kukudra“ savininkei Daivai Gudžiūnienei, virtuvės šeimininkėms ir paslaugioms padavėjoms. Apie čia gaminamus patiekalus papasakojo Nijolė Lapaginienė – kavinės „Kukudra“ administratorė.

Misijos Doviluose herojus – poetas ir filologas Danielius Milašauskas, kuris bibliotekininkei Eligijai Žukauskienei padovanojo savo pirmąją poezijos knygą „Smėlio raktai“ ir Žemaičių kūrybos almanachą „Už kalno kalnas“. Klausydamas gidės Laimos Sungailienės istorijų, poetas žvalgėsi po miestelį. Užsukus į Dovilų evangelikų liuteronų bažnyčią, jį pasitiko etnologas Helmutas Lotužis ir pristatė įspūdingą savo asmeninę senųjų maldynėlių kolekciją, o Dovilų seniūnė Nijolė Ilginienė papasakojo apie seniūnijos žmonių kasdieninį gyvenimą ir šventines akimirkas. Dovilų etninės kultūros centro direktorė Lilija Kerpienė kartu su folkloro ansambliu „Lažupis” parodė trumpą Dagos šventės programą. Unikalias Prūsų Lietuvos tradicijas puoselėjanti bendruomenė šią senojo kalendoriaus derliaus šventę, atskleidžiančią ypatingą žmogaus ir gamtos ryšį, rengia jau ne vieną dešimtmetį. Misijos kūrybinė grupė apsilankė Valukonių šeimos sodyboje. Čia sutikome ir pakalbinome rašytoją Donatą Kontenienę, kuriančią erotinius meilės romanus. Pasirodo, doviliškė rašytoja turi ir kitą aistrą – žvejybą, kuriai potraukį tikriausiai paveldėjo iš savo tėvelio, pasaulio spiningavimo iš valčių čempiono Vlado Valukonio. Kitokia dvasia mus pasitiko Majorų sodyboje: metalinis karžygys, staugiantis geležinis vilkas, girnas sukantis kipšas ir šviesą nešantis angelas – čia išvardinta tik nedidelė dalis šios sodybos puošmenų, sukurtų garsaus tautodailininko Vytauto Majoro. Šiuo metu menininko kūrybiniu palikimu rūpinasi ir sodybą prižiūri jo žmona Birutė Majorienė. Dovilų etninės kultūros centre vykusios kūrybinės dirbtuvės su poetu Danieliumi Milašausku pritraukė gausų būrį doviliškių: ir suaugusių, ir mokinių iš Dovilų pagrindinės mokyklos. Poetas supažindino su japoniška eiliavimo technika bei stiliais ir pakvietė susirinkusius sueiliuoti savo haiku ar poetinę miniatiūrą.

„MISIJA KNYGNEŠYS Klaipėdos rajono bibliotekose“ herojė Endriejavo seniūnijoje – Jolita Steponaitienė, Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos išteklių departamento direktorė, Lietuvos bibliotekininkų draugijos pirmininkė bei viena iš pirmųjų projekto „Misija Knygnešys“ laidų iniciatorių ir organizatorių. Knygnešė susitiko su Žadeikių ir Endriejavo bibliotekininkėmis ir padovanojo knygų, kurias rekomenduotų perskaityti šių bibliotekų lankytojams. Jolitos Steponaitienės pakalbinta Endriejavo seniūnė Laimutė Šunokienė papasakojo apie seniūnijos gyvenimą; žadeikiškė Angelė Srėbalienė pakvietė knygnešę apžiūrėti savo sukurtų rankdarbių parodėlę. Čia radome megztų lėlių ir gyvūnėlių, dekoruotų butelių, patapusių dailiomis vazelėmis, ir netgi iš senų laikraščių nupintų krepšelių. Misijos kūrybinė komanda pasižvalgyti po Endriejavo apylinkes išvyko su vietine gide, istorijos mokytoja Bronislava Elijošiene. Jos lydimi ir pasakojimų klausydami, aplankėme Ablingos memorialą ir netoliese esantį Ablingos Dievo Motinos lurdą, o iš drono skrydžio nužvelgėme Kapstato ežerą, prisimindami Bronislavos pasakotą padavimą apie šio ežero atsiradimą. Endriejaviškis ilgametis mokytojas, rašytojas, gamtininkas ornitologas Antanas Žemgulis knygnešę pakvietė pasisvečiuoti sodo namelyje, kuris tarsi nedidelis muziejus pasakoja savo šeimininko istorijas. Žadeikių bibliotekoje susirinkusią vietinę bendruomenę Klaipėdos r. sav. Jono Lankučio viešosios bibliotekos Vaikų lit. skyriaus vedėjos pavaduotoja edukacinei ir informacinei veiklai Albina Ananjeva pakvietė į protų kovą – KODAS: KNYGA. Susibūrę į komandas, dalyviai entuziastingai ieškojo atsakymų į išradingus ir gan painius Albinos sumanytus klausimus, vienaip ar kitaip susijusius su knygomis.

Paskutinis projekto „MISIJA KNYGNEŠYS Klaipėdos rajono bibliotekose“ renginys su trenksmu įvyko Priekulėje. Misijos herojus – skrabalininkas, dainų autorius ir atlikėjas Regimantas Šilinskas, kuris Priekulės filialo bibliotekininkėms D. Karalienei ir L. Vaičiulytei padovanojo muzikės ir poetės M. N. Zdanienės knygą „Garsų pasaulis užkerėtas“, kurioje eilėraščiai dedikuoti įvairiems muzikos instrumentams. Muzikantas nudžiugino ir dar viena dovana – kompaktiniais diskais: „Taip ir kitaip!“ bei „Bėkit, mediniai žirgeliai“, kuriuose skrabalais atliekami muzikos kūriniai.Misijos kūrybinei komandai svetingai namų duris atvėrė ir į savo kūrybines dirbtuves pakvietė odininkė ir dailininkė Jūratė Mierkienė. Prie vos prieš metus atnaujinto Gargždų krašto muziejaus filialo I. Simonaitytės memorialinio muziejaus mus pasitiko jo vadovė Gintarė Pučkorienė. Pasižvalgėme po autentiškumą išsaugojusią rašytojos vasaros rezidencijos ekspoziciją ir išgirdome įdomių detalių apie Mažosios Lietuvos metraštininkės asmenybę bei jos pomėgius. Vaikštinėdami po Priekulę, klausėmės Sabinos Vinciūnienės pasakojamų miesto istorijų. Taip pat aplankėme jos vadovaujamą Laisvės kovų ir tremties istorijos muziejų, taip širdingai pakalbėjome su rašytoja, pedagoge ir kraštotyrininke Edita Barauskiene jaukiame jos sodelyje. Skaniausias ir sočiausias šios dienos susitikimas Misijos kūrybinės komandos laukė Alfredos ir Martyno Laučkų šeimyniniame restorane „Venckai Venckuose”. Priekulės muzikos mokyklos salėje vykusiose Regimanto Šilinsko kūrybinėse dirbtuvėse susirinkusi miesto bendruomenė atidžiai sekė mokytojo pastabas ir tapo šaunia ritmine grupe. Susitikime gausiai skambėjo ir paties skrabalų virtuozo atliekamų muzikinių kūrinių bei dainų. Energingojo muzikanto sužavėta publika ir po renginio neskubėjo skirstytis – muzika visus subūrė ir užbūrė.

Šis projektas skatina domėjimąsi savita Klaipėdos krašto kultūra ir kūrybinių raiškų įvairove bei palaiko vietosgyventojų kūrybines iniciatyvas, pristato unikalias regionų kultūrines patirtis, mažina atskirtį tarp miesto ir kaimo kultūrinio supratimo, papildo bibliotekų fondus naujais leidiniais.

Daugiau informacijos ir foto/video medžiagos – Jono Lankučio viešosios bibliotekos, „Misija Knygnešys“ Facebook puslapiuose ir bibliotekos YouTube kanale.

 

Jūratė Stongvilienė, Živilė Markutė-Armalienė

Foto – Jono Lankučio viešosios bibliotekos darbuotojų ir Jūratės Stongvilienės