„Poezijos pavasaris“ Klaipėdos rajone

    Gegužės 25-ąją Gargžduose ir Veiviržėnuose liejosi poezija. Pirmąkart Klaipėdos rajone svečiavosi „Poezijos pavasaris“. Tai kasmetinis, nuo 1965 m. rengiamas, tarptautinis poezijos festivalis, kurį organizuoja Lietuvos rašytojų sąjunga ir Rašytojų klubas. Jame savo kūrybą skaito Lietuvos ir užsienio poetai, dalyvauja kritikai, literatūrologai, vertėjai, aktoriai, muzikai, fotografai, dailininkai.

    Poezijos ir meno mylėtojams Klaipėdos rajono savivaldybės Jono Lankučio viešojoje bibliotekoje ir Veiviržėnų filiale savo kūrybą pristatė poetas, 2019 m. D. Poškos premijos laureatas Giedrius Alkauskas, poetas, eseistas Donatas Petrošius, prozininkas, eseistas, poetas Andrius Jakučiūnas. Renginio moderatorė - literatūros kritikė, dr. Neringa Butnoriūtė pasidžiaugė, kad kartą per metus, net dvi savaites „poezija gauna balsą“, pristatė naujausią „Poezijos pavasario“ almanachą ir supažindino su atvykusiais poetinio žodžio kūrėjais. Poetas G. Alkauskas iš tiesų - matematikas, susirinkusiems priminė sakmes apie ežerus, nugrimzdusius miestus, Kapstato ežerą prie Endriejavo, apie tuos mitinius laikus, kai žmonės pasaulio centru laikė tą vietą, kur yra ir skaitė eilėraštį „Dangeručio sapnas“, kuriame gausu mitologinių,  net apokaliptinių vaizdinių. Dar vienas kūrėjas - A. Jakučiūnas prisipažino, kad jis nesijaučia poetu, mat labiau rašo prozą, o kurti poeziją inspiravo jo vieno romano herojė, kuri yra poetė. Klausytojams perskaitė eilėraštį, paremtą graikų mitais. Poetas D. Petrošius papasakojo, kad Gargžduose yra buvęs ir anksčiau, ypač kai futbolo klubas „Banga“ žaidė A lygoje, ir pasidžiaugė, kad juos sutikusi Klaipėdos rajono savivaldybės Jono Lankučio viešosios bibliotekos direktoriaus pavaduotoja D. Ciparienė su jais bendravo žemaičių kalba, nes pats yra žemaitis, kilęs iš Bijotų, Šilalės rajono. Be to, pirmąjį eilėraštį  renginio žiūrovams jis skaitė žemaitiškai, o jį kūrė galvodamas, žiūrėdamas į reiškinius, vykstančius aplinkui. Antrasis – iš vaikystės prisiminimų „Gamtos pažinimas naujausiųjų laikų istorijoje“ sukėlė auditorijai daug juoko ir prisiminimų.

    Aktorė, bardė Donata Kielaitė-Valančauskienė susitikime dainavo įvairių lietuvių autorių dainas, atliko kompoziciją iš mono spektaklio „Kelionė“ pagal J. Vaičiūnaitės eilėraščius. Renginį papuošė ir Klaipėdos rajono literatės Marijos Pabrėžienės perskaityti eilėraščiai žemaičių kalba apie meilę.
     Laikraščio „Banga“ redaktorė V. Butkuvienė į susirinkusius taip pat kreipėsi žemaičių kalba, priminė, kad jų laikraštyje yra skirsnis „Literatūrinė „Banga“, kurios puslapiuose būtų gera perskaityti ir aplankiusių autorių kūrybą. Klaipėdos rajono savivaldybės Jono Lankučio viešosios bibliotekos direktoriaus pavaduotoja D. Ciparienė  dėkodama kūrėjams padovanojo Klaipėdos rajono kūrėjų almanachą „Laikas eina žingsniais atsargiais“, kvietė susirinkti autografus ir ateiti bibliotekon paskaityti  „Poezijos pavasario“ almanacho.

Živilė Markutė-Armalienė
Nuotraukos – Neringa Birbalienė