Tradiciniai „Vasaros skaitymai“ – po angelo sparnu

     Klaipėdos rajono savivaldybės Jono Lankučio viešosios bibliotekos ir literatų klubo „Potekstė“ organizuojamas tradicinis renginys „Vasaros skaitymai“ šiais metais vyko Jurgiuose, tautodailininko Vytauto Majoro sodyboje. Ši unikali sodyba pasirinkta neatsitiktinai. Renkant medžiagą pernai išleistai knygai „Vytautas Majoras“, sodybą pažinome ir atradome iš naujo – čia iki šiol jaučiama liaudies kūrėjo aura ir gerumo dvasia. Be to, renginys skirtas Žemaitijos metams, o Vytautas Majoras buvo užsispyręs žemaitis, turėjęs puikią iškalbą ir neretai šnekėjęs tarmiškai.


     Pasveikinti literatų ir pasisemti peno sielai atvyko Klaipėdos rajono savivaldybės mero pavaduotoja Violeta Riaukienė, kuri organizatoriams dėkojo už galimybę klausytis įkvepiančių tekstų, o literatams linkėjo bendrystės ir bičiulystės. Sveikindama susirinkusiuosius Dovilų seniūnė Nijolė Ilginienė džiaugėsi, kad „Vasaros skaitymai“, šiemet vyksta Dovilų seniūnijoje ir vylėsi, kad literatų eilės skambės ne tik Doviluose, bet pasklis po visą Lietuvą. Klaipėdos rajono laikraščio „Banga“ redaktorė Vilija Butkuvienė žemaitiškai papasakojo, kada ir kaip jai kilo pasididžiavimas žemaičių tarme, džiaugėsi poetiniais žodžiais apie Lietuvą, Tėvynę ir kvietė kūrėjus dalintis savo eilėmis „Bangos“ laikraščio skiltyje „Literatūrinė banga“. Renginyje skambėjo Dovilų etninės kultūros centro etnologės Jolitos Vozgirdienės atliekami kūriniai kanklėmis.
     Šiemet į skaitymus sugužėjo arti 100 meninio žodžio mylėtojų iš Vakarų Lietuvos, o kadangi šie metai – Žemaitijos metai – daug eilių buvo skaitoma žemaitiškai arba skirtos Žemaitijai. Renginio vedėja, Jono Lankučio viešosios bibliotekos direktoriaus pavaduotoja, Diana Ciparienė taip pat kalbėjo žemaitiškai, ji pirmiausia dėkojo sodybos šeimininkėms – Vytauto Majoro žmonai Birutei Majorienei ir dukrai Sonatai Stropuvienei už šiltą priėmimą V. Majoro numylėtoje ir išpuoselėtoje žemėje.
     Pirmieji į „Vasaros skaitymus“ nedrąsiai žengė mūsų rajono „naujokai“ – literatai, pirmą kartą dalyvaujantys šiuose skaitymuose – Vincas Petraitis iš Dovilų, Vida Želvienė iš Vėžaičių ir Magdalena Razbadauskienė iš Ketvergių. Renginyje dalyvavo Gargždų literatų klubas „Potekstė“, Skuodo „Nojus“, Rietavo ,„Mūza“, Šilalės „Versmė“, Plungės „Vingiorykštė“. Taip pat literatai iš Kretingos, Kelmės, Klaipėdos, Telšių. Tądien labiausiai akį traukė literatės iš Šilalės, kurios prieš Jonines vienai dienai virto raganaitėmis. Jos būrė laimę eilėmis ir pasirodymo pabaigoje išbūrė sėkmės žvaigždę, kurią Joninių proga padovanojo Jonui Tiškui. Jam priklausė ir pirmasis gurkšnis stebuklingo eliksyro, kuriuo vėliau galėjo vaišintis visi panorėję. Susižavėjimo plojimų sulaukė Viktoras Rimkus, atlikęs širdis virpinantį kūrinį ir Napaleonas Reimontas, kuris atliko dainą, skirtą Vytautui Majorui.
     Tradiciškai visi dalyviai buvo apdovanoti knygomis, padėkos raštais, atminimo ženkliukais, skirtukais, vaišinosi šiupinine sriuba ir pačių atsivežtais saldėsiais.
Didžiausia V. Majoro svajonė buvo nukalti angelą iš metalo. Deja, Vytautas susirgo ir liga vis labiau silpnino jėgas. Dirbo, kol galėjo – visas jėgas sukaupęs, nukalė angelą ir išpildė savo svajonę. Pievelėje, po šio angelo sparnais, ir vyko „Vasaros skaitymai“, nešantys ramybę, susikaupimą, buriantys prasmingam laikui.

Giedrė Ilginienė
Nuotraukos – Ž. Markutė-Armalienė