Paskaita „Lietuvos šimtmečio asmenybės:Antanas ir Sofija Smetonos“

    Gruodžio 2-ąją, Klaipėdos rajono savivaldybės Jono Lankučio viešojoje bibliotekoje, minint prezidento Antano Smetonos metus, vyko paskaita  „LIETUVOS ŠIMTMEČIO ASMENYBĖS: Antanas ir Sofija Smetonos“. Apie pirmąjį ir paskutinįjį tarpukario Nepriklausomos Lietuvos prezidentą Antaną Smetoną ir jo žmoną Sofiją kalbėjo atkurtos Nepriklausomos Lietuvos Konstitucinio Teismo teisėjas, buvęs vidaus reikalų ministras, teisininkas, parlamentaras dr. Stasys Šedbaras ir Smetonų gyvenimo ir veiklos ekspertė, istorikė dr. Ingrida Jakubavičienė. Mokslininkė yra parašiusi ir išleidusi knygas „Seserys: Sofija Smetonienė ir Jadvyga Tūbelienė“, „Duetas: Antanas ir Sofija Smetonos“ ir „Prezidento sargyboje: leitenanto Povilo Skardžiaus istorija“.


    Ekrane keičiantis nuotraukoms iš Prezidento gyvenimo, renginį meistriškai moderuojant rašytojai Loretai Jastramskienei, susirinkusieji klausėsi pasakojimų apie prezidento Antano Smetonos gyvenimą, politinę ir visuomeninę veiklą. Renginio dalyviai stengėsi pakeisti pusę amžiaus sovietų propagandos formuotą neigiamą požiūrį į prezidentą A. Smetoną, nes dar iki šiol daugelis mano, kad jis buvo bėglys ar net išdavikas. Paskaitoje lektoriai aptarė prezidento ir jo šeimos portretą plačiame XX a. Lietuvos istorijos kontekste. Pasirodo, Prezidentas buvo šeimos žmogus, ramaus būdo, o žmona Sofija buvo tikra vyro priešingybė. Ji, kaip išgalėdama jam talkino, padėdavo priimti tam tikrus sprendimus, dalyvavo valstybės kūrimo reikaluose. Susirinkę į paskaitą klausėsi apie Smetonų šeimos pasitraukimą į užsienį, ten nuveiktus darbus, apie gaisrą Klivlende, nusinešusį prezidento gyvybę ir kt.
    Apie  Prezidentą A. Smetoną ir jo šeimą išsamiau galite paskaityti I. Jakubavičienės knygoje „Duetas: Antanas ir Sofija Smetonos“, kurią galite pasiskolinti Klaipėdos rajono savivaldybės Jono Lankučio viešojoje bibliotekoje.

    Tekstas, nuotraukos – Živilė Markutė-Armalienė