Robertas Petrauskas „Barbarosa“

     Trečioji Roberto Petrausko knyga apie Antrąjį pasaulinį karą – „Barbarosa". Antrasis pasaulinis karas Europoje. Trečia knyga yra išsamiausia iki šiol parašyta lietuviška knyga apie Barbarosos operaciją, prasidėjusią 1941 metais, kai Vokietijos kariuomenė veržėsi į Sovietų sąjungą.


Karas, kuris prasidėjo 1941 metais tarp Vokietijos ir Sovietų sąjungos neturi jokių precedentų. Vokietija puolė Sovietų sąjungą visiškai nepasiruošusią ir karo pradžioje šlavė teritorijas neįtikėtinu greičiu. Tačiau birželį pradėtos kovos nesibaigė iki žiemos kaip tikėjosi vokiečiai, o veltis į ilgą ir varginantį karą jie nebuvo pasiruošę. Vis dėlto karas tęsėsi iki pat 1945 metų, kai vokiečiai galutinai kapituliavo. Karo padariniai buvo itin tragiški abiem pusėms – vien per 1941 metus, t. y. per maždaug šešis karo mėnesius žuvo apie 5 milijonus karių.
    Vokiečiams puikiai sekėsi nuo pat 1941 m. pavasario, jie užkariavo nemažai Europos teritorijų, turėjo sąjungininkų. Vis dėlto Sovietų sąjungos pajėgos buvo kur kas didesnės, o ir ginklų bei karo technikos jie turėjo daugiau. Tačiau tos pajėgos buvo nepasirengusios staigiam puolimui. Nors ir tikėdamasis konflikto su Vokietija, Stalinas manė, kad Vokietija nesiryš kovoti dviem frontais ir Sovietų Sąjungos nepuls tol, kol nebus nugalėta Jungtinė Karalystė. Stalinas manė, jog tai turėjo įvykti ne anksčiau kaip 1942 m. vasarą.
    Be to, Stalinas buvo nužudęs ar įkalinęs daugybę patyrusių Raudonosios armijos karininkų, o juos pakeitę jauni ir nepatyrę karo pradžioje pridarė daug klaidų.
Knygoje „Barbarosa“ aptariamas pirmasis, aktyviausias ir žiauriausias, šio karo etapas nuo 1941 birželio 22 dienos iki spalio pradžios, kai buvo pradėta Maskvos puolimo operacija „Taifūnas“.
Robertas Petrauskas jau išleido dvi knygas - „Trečiojo Reicho triumfas“ ir „Lemtingi sprendimai“. „Barbarosa“ – trečioji šios serijos knyga.