Pradžia
lt
en

Edita Barauskienė

Atnaujinimo data 2022-02-01 13:19

Pradžia

Edita Barauskienė gimė 1941 m. birželio 28 d. Šilutės rajone, Virkytų kaime. 1960 m. baigė Saugų vidurinę mokyklą Šilutės r., po to vienerius metus dirbo mokytoja Sauguose ir Pašyšiuose. Nuo 1967 m. dirbo mokytoja Priekulėje. 1998 m. išleido knygą apie Ievą Simonaitytę „Vyžeikių karalienė“, už kurią gavo Ievos Simonaitytės premiją, įsteigtą Klaipėdos apskrities administracijos. 2004 m. tos knygos penkias noveles išleido atskira knyga vokiečių kalba „Sand vom Memelland“ („Nemuno žemės smiltys“). 2004 m. Priekulės Ievos Simonaitytės vidurinėje mokykloje įkūrė kraštotyros muziejų, kuriame yra ekspozicijos apie Ievą Simonaitytę, Priekulės spaustuvę ir jos leidėjus, išleistas knygas, laikraščius bei kitų Mažosios Lietuvos spaustuvių knygas, Priekulės miesto bei jos apylinkių istoriją ir dokumentus, rašytojo Ernsto Vicherto kūrybą Priekulėje ir jo parašytas knygas lietuvių ir vokiečių kalbomis.

2006 m. išleido pasakojimų knygą „Mažas miestelis prie didelio kelio“. Tai knyga apie Priekulės istoriją, jos žmones bei pokario įvykius Klaipėdos rajone. Už šią knygą, kaip jos sudarytojai ir didesnės dalies straipsnių autorei, Editai Barauskienei buvo paskirta Ievos Simonaitytės premija, kurią įkūrė Klaipėdos r. Agluonėnų seniūnija. 2007 metais „Versus aureus“ leidykla išleido E. Barauskienės knygą apie Martyną Mažvydą „Žodi, nekrisk ant akmens“. Tai knyga apie pirmosios lietuviškos knygos sudarytoją ir autorių Martyną Mažvydą. Kadangi duomenų apie Martyną Mažvydą iki jo įstojimą į Karaliaučiaus universitetą iki šiol nėra surasta, autorė pasirinko romano žanrą, kuris leidžia pasinaudoti intuicija, protinga fantazija, vaizdžiu žodžiu, tautosaka, o dialoguose – pietų žemaičių tarme, kuria, pagal prof. Z. Zinkevičių, kalbėjo Mažvydas.

2013 m. Edita Barauskienė išleido istorinių pasakojimų knygą „Karūna žalčių karaliui“. Knygoje itin daug dėmesio autorė skiria Lietuvos valdovų – Mindaugo, Gedimino, Kęstučio, Jogailos ir Vytauto – požiūriui į krikščionybę, jų diplomatinei ir ginkluotai kovai prieš Vakarų Europos riterius, pasibaigusiai pergale Žalgirio laukuose ir žemaičių krikštu 1413 metais.

2008 m. Edita Barauskienė tapo Martyno Jankaus Mažosios Lietuvos kultūros paveldo premijos laureate.

Gargždų miesto garbės pilietės vardas Klaipėdos rajono laikraščio „Banga“ siūlymu Editai Barauskienei suteiktas 2008 m.