Pradžia
lt
en

Janina Valančiūtė

Atnaujinimo data 2022-02-01 13:24

Pradžia

Janina Valančiūtė gimė 1958 m. gegužės 17 d. Gargždų apylinkėje, Kvietinių kaime. Baigusi Gargždų 2-ąją vidurinę mokyklą studijavo istoriją Vilniaus universitete. Po sėkmingų studijų pradėjo dirbti Valstybiniame vaizdo ir garso archyve, bet netrukus grįžo į Gargždus. Klaipėdos žemės ūkio technikume dirbo istorijos dėstytoja, Klaipėdos zonos paminklų apsaugos metodiniame skyriuje – istorike.

Nuo 1990 m. Janina Valančiūtė dirba Klaipėdoje UAB „Klaipėdos projektas“ istorike – nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos specialiste-eksperte. Gyvena Gargžduose. Daugelį metų Janina atlieka kultūros paveldo objektų istorinius tyrimus Klaipėdos krašte, kituose rajonuose.

Janinos Valančiūtės dėka 1998 m. gargždiškiai sulaukė knygos apie Gargždų miestą. „Gargždų miesto ir parapijos istorija“ buvo vertingo istorinio darbo apie Gargždus pradžia ir tuo pačiu pirmas rimtas istorikės išbandymas. Janina prisipažino turinti sukaupusi dar daug istorinės medžiagos, kuri būtų įdomi ne tik gargždiškiams, bet ir visiems, kurie domisi savo krašto praeitimi.

Istorikė yra parašiusi istorinę apybraižą „Kolainių Švč. Mergelės Marijos Karmelito kalno bažnyčia“, „Veiviržėnų bažnyčios ir parapijos istorija“, „Kanauninkas kun. Jonas Paulauskas – 25-eri kunigystės metai (1979–2004)“, kartu su Zita Geniene – „Mūsų Dovilai“, „Judrėnų seniūnijos istorija“. Yra daugelio knygų ir albumų bendraautorė ir sudarytoja: „Klaipėdos rajono kultūros paveldas“, „Gargždai. Klaipėdos rajonas“, „Klaipėdos dvarai“, fotoalbumas „Gargždai“,  „Gargždų istorija LDK laikotarpiu“ ir kt.

Už meilę gimtajam kraštui, Gargždų miesto ir rajono gyvenviečių istorijos įamžinimą ir sklaidą istorikei Janinai Valančiūtei Gargždų miesto garbės pilietės vardas suteiktas 2010 m.